Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
20 cm computer case fan with a maximum airflow of 146.9 m³/h and a noise level of 18.1 dB. It has 9 blades, PWM support and operates at 5V with a self-stabilizing oil pressure bearing.
Design | |
|---|---|
| Product Color | Red, Cream |
| Number of Fans | 1 pc. |
| Fan Connector | 4-pin |
| Number of Fan Blades | 9 |
Power | |
| Power Source | 0.85W |
| Maximum Current | 0.17 A |
| Voltage | 5V |
Weight and Dimensions | |
| Package Weight | 721 grams |
| Package Width | 285 mm |
| Packaging Depth | 38 mm |
| Package Height | 285 mm |
| Fan Dimensions (W x D x H) | 200 x 200 x 30 mm |
Operation | |
| Supported Processor Sockets | Not supported |
| Type | Fan |
| Compatible Processor Series | Not supported |
| Suitable for Use | Computer case |
| Freezing Rate (min) | 350 RPM |
| Bearing Type | Self-Stabilizing Oil Pressure Bearing (SSO) |
| Fan Diameter | 20 cm |
| PWM Support | Yes |
| Aero Flow | 146.9 m³/h |
| Maximum Freezing Rate | 800 RPM |
| Maximum Air Pressure | 1.08 mmH2O |
| Noise Level with LNA (max) | 18.1 dB |
Other Features | |
| Mean Time to Failure (MTTF) | 150,000 hours |