Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
14 cm fan with a maximum speed of 1500 RPM and an air flow of 140.2 m³/h. Features: 4-pin connector, anti-vibration system and noise level of 24.6 dB at high speed.
Technical Data | |
|---|---|
| Sustainability Certificates | RoHS |
Design | |
| Product Color | Bronze, Beige |
| Number of Fans | 1 pc. |
| Fan Connector | 4-pin |
| Number of Fan Blades | 7 |
Power | |
| Power | 1.3W |
| Voltage | 5V |
| Maximum Current | 0.26 A |
Weight and Dimensions | |
| Package Width | 174 mm |
| Width | 140mm |
| Packaging Depth | 37 mm |
| Depth | 25 mm |
| Package Weight | 380g |
| Package Height | 242 mm |
| Height | 140mm |
Operation | |
| Compatible Processor Series | Not supported |
| Type | Fan |
| Bearing Type | Self-Stabilizing Oil Pressure Bearing (SSO) |
| Multiple Processor Sockets | Not supported |
| Maximum Air Pressure | 2.08 mmH2O |
| Freezing Rate (Min) | 300 RPM |
| Pulse Width Modulation (PWM) Support | Yes |
| Fan Diameter | 14 cm |
| Noise Level (High Speed) | 24.6 dB |
| Suitable for Use | Computer case |
| Freezing Rate (Max) | 1500 RPM |
| Air Flow | 140.2 m³/h |
Package Contents | |
| Screws Included | Yes |
Other Features | |
| Anti-Vibration System | Yes |
| Mean Time to Failure (MTTF) | 150000 hours |
Logistics Data | |
| Master (Outer) Package Width | 380mm |
| Master (Outer) Package Height | 435 mm |
| Master (Outer) Package Gross Weight | 16.4 kg |
| Master (Outer) Package Length | 385 mm |
| Number of Products in Master (Outer) Packaging | 40 pcs. |