- In stock.
Gas stove with electric oven Electrolux LKK560228X
Gas stove with electric oven Electrolux LKK560228X
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "SteamBake" |
| Model | LKK560228X |
| Width | 50 cm, 565 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 87.7 cm, 940mm. |
| Color | Gray color |
| Weight | 43 kg, 46 kg. |
| Housing material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 8000W |
| Hob type | Gas stove |
| Hob surface | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 102mm, 55mm, 71mm, 71mm |
| Cooking zone power | 3000W, 1030W, 2000W, 2000W |
| Type of cooking grate | Enameled |
| Electric ignition of gas burners | Yes |
| Gas leak protection for cooking zones | Yes |
| Oven type | Power plant |
| Oven power | 2505 W |
| Oven capacity | 58 liters |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven door panes | 2 |
| Number of oven functions | 12 |
| Oven functions | Oven light, PlusSteam, Easy convection, Bottom heat, Bottom + top heat, Fast grilling, Turbo grill, Convection baking, Moist baking, AirFry / Hot air flow, Defrosting |
| With lighting | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Stove lid | Without lid |
| Management | Mechanical, Electronic |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Number of baking trays | 3 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 1 |
| Compartment for dishes | Yes |
| Cable plug | Yes |
| Connection cable | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | The SteamBake function is designed to bake bakery-style pastries at home at the touch of a button. The moisture causes the dough to rise completely, leaving the inside of the pastry soft and the surface covered with a crispy shiny crust. The oven is covered with a strong, durable and easy-to-clean enamel coating. Enjoy crispy fries or vegetables using less oil with the special AirFry function and the cooker tray. Your dishes will never be overcooked, as the cooker oven has an electronic timer that informs you when the set time has elapsed. You can completely remove the glass door and its panes, so cleaning them is a breeze |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | RO |