- In stock.
Electric stove AEG CCB56490BM
Electric stove AEG CCB56490BM
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | "SteamBake" |
| Model | CCB56490BM |
| Width | 50 cm, 565 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 85.8 cm, 940mm. |
| Color | Gray color |
| Weight | 44 kg, 47 kg. |
| Housing material | Stainless steel |
| Energy efficiency class | A |
| Power | 8605.5 W |
| Hob type | Power plant |
| Hob surface | Glass ceramics |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 180mm/120mm, 140mm, 250mm x 140mm, 140mm |
| Cooking zone power | 1700W/700W, 1200W, 2000W/1100W/900W, 1200W |
| Oven type | Power plant |
| Oven power | 2505 W |
| Oven capacity | 58 liters |
| Maximum oven temperature | 250°C |
| Number of oven door panes | 2 |
| Number of oven functions | 9 |
| Oven functions | AirFry/Forced air, Easy convection, Bottom heat, Bottom + Top heat, Fast grilling, Thermal grill, SteamBake, Convection baking, Moist baking, Defrosting |
| With lighting | Yes |
| Thermostat | Yes |
| Cleaning type | Aqua Clean |
| Stove lid | Without lid |
| Management | Electronic |
| Screen | Yes |
| Timer | Yes |
| Number of baking trays | 2 |
| Child safety feature | No |
| Number of grilles | 2 |
| Compartment for dishes | Yes |
| Cable plug | No |
| Connection cable | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | The electric ceramic hob is a fast and easy-to-clean alternative to gas. The ceramic zones heat up quickly and precisely. The SteamBake function is designed to bake bakery-style pastries at home at the touch of a button. The humidity causes the dough to rise completely, so the inside of the pastry remains soft and the surface is covered with a crispy shiny crust. The oven is covered with a strong, durable and easy-to-clean enamel coating. Enjoy crispy fries or vegetables using less oil with the special AirFry function and the hob tray. Your dishes will never overcook, as the hob oven has an electronic timer that turns off the heating after the set time. You can completely remove the glass door and its glass, so cleaning them is a breeze |
| Length | 710 mm. |
| Country of manufacture | RO |