Ravanson WT-7050M stand fan (copper)
Ravanson WT-7050M stand fan (copper)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Standing fan |
| Tilt adjustment | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Oscillation angle | 90° |
| Appliance placement | Piso |
| Product colour | Copper |
| Housing material | Metal |
| Height adjustment | Yes |
| Engine type | Copper |
| Assembly required | Yes |
| Number of propeller blades | 4 |
| Protection grid | Yes |
| Propeller material | Aluminium |
| Sound power level | 62,5 dB |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Overheat protection | Yes |
| Width | 450 mm |
| Depth | 400 mm |
| Weight | 6.2 kg |
| Height | 1200 mm |
| Propeller diameter | 44,5 cm |
| Warnings | Do not obstruct air inlets and outlets while the appliance is in operation., Be especially careful when using the device in the presence of children., Do not use the blower or fan near water. |