Noctua NF-S12B Redux 1200 Computer case Cooler 12 cm
Noctua NF-S12B Redux 1200 Computer case Cooler 12 cm





Noctua NF-S12B Redux 1200 Computer case Cooler 12 cm
Guarantee
72 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Voltage | 12 V |
| Power consumption (typical) | 0.9 W |
| Package height | 180 mm |
| Width | 120 mm |
| Package width | 170 mm |
| Height | 120 mm |
| Depth | 20 mm |
| Package weight | 240 g |
| Package depth | 34 mm |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Rotational speed (max) | 1200 RPM |
| Type | Cooler |
| Compatible processor series | Not supported |
| Noise level (high speed) | 18.1 dB |
| Suitable for | Computer case |
| Fan diameter | 12 cm |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |