Noctua NF-A9X14 HS-PWM CH.BK.S computer cooling component Computer case Fan 9.2 cm Black
Noctua NF-A9X14 HS-PWM CH.BK.S computer cooling component Computer case Fan 9.2 cm Black
Guarantee
72 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Number of fan blades | 9 |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power consumption (typical) | 2.52 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Height | 14 mm |
| Width | 92 mm |
| Depth | 92 mm |
| Number of speeds | 2 |
| Type | Fan |
| Suitable for | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Noise level (high speed) | 23.6 dB |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Bearing type | Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO) |
| Airflow | 57.5 m³/h |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Mean time between failures (MTBF) | 150000 h |
| Maximum air pressure | 2.11 mmH2O |
| Rotational speed (max) | 2500 RPM |
| Number of screws | 4 |
| Screws included | Yes |