Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Our most elegant and beautiful stand fan! High-quality materials, exquisite design in anthracite, various intelligent features. With its 12 speed levels, Uranus offers the perfect refreshment for everyone - from a gentle breeze to a strong gust of wind. The
automatic oscillation (at the angle of 30 °, 60 ° or 90 °) ensures the optimal air distribution. The vertical angle can be adjusted manually to suit individual needs. A powerful DC motor guarantees smooth and quiet operation. The timer (1, 2, 4 or 8 hours), the digital display and the remote control (a CR2032 cell battery is included) offer further convenience.
| Summary | Stylies Uranus. Type: Household blade fan, Product colour: Anthracite, Bronze, Placement: Floor. Power source type: DC, Power consumption (typical): 35 W. Width: 315 mm, Depth: 357 mm, Height: 939 mm. Package weight: 5.8 kg |
| Vendor Homepage | https://stylies.com/en/room-climate/fans/product/uranus |
| Unit Box Height | 0.325 |
| Unit Box Length | 0.64 |
| Unit Box Width | 0.45 |
| Auto oscillating | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | China |
| Height adjustment | No |
| Noise level | 54 dB |
| Number of fan blades | 7 |
| Number of speeds | 12 |
| Oscillation range | 95 ° |
| Placement | Floor |
| Product colour | Anthracite/Bronze |
| Timer | Yes |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Type | Household blade fan |
| Power consumption (typical) | 35 W |
| Power source type | DC |
| Depth | 357 mm |
| Height | 939 mm |
| Package weight | 5800 g |
| Remote control included | Yes |
| Weight | 5200 g |
| Width | 315 mm |
| Model | COP001101 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0936 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.57 kg |