Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Noble and elegant - probably the most beautiful floor fan in the world!
Our most elegant floor fan! Noble and elegant design made of anthracite-colored metal and with a high-quality finish, this floor fan is just outstanding! 3 speed levels offers the perfect refreshment from a gentle breeze to a strong gust of wind. The vertical angle is adjustable up and down at 180 °, that makes this floor fan adaptable to individual needs. Even the airflow of 6 m/s is impressing. Another nice advantage: Although a floor fan, with its compact size, Castor can also be used on a desk - without losing elegance. From now on and forever: simply switch on and let yourself be refreshed on hot days.
| Summary | Stylies Castor. Type: Household blade fan, Product colour: Anthracite, Bronze, Placement: Floor. Power source type: DC, Power consumption (typical): 40 W. Width: 175 mm, Depth: 363 mm, Height: 333 mm. Package weight: 4.16 kg |
| Vendor Homepage | https://stylies.com/en/room-climate/fans/product/castor |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.41 |
| Unit Box Width | 0.4 |
| Auto oscillating | No |
| Country of origin | China |
| Height adjustment | No |
| Noise level | 54 dB |
| Number of fan blades | 3 |
| Number of speeds | 3 |
| Oscillation range | 180 ° |
| Placement | Floor |
| Product colour | Anthracite/Bronze |
| Type | Household blade fan |
| Power consumption (typical) | 40 W |
| Power source type | DC |
| Depth | 363 mm |
| Height | 333 mm |
| Package weight | 4160 g |
| Weight | 3180 g |
| Width | 175 mm |
| Model | COP001103 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.03444 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.26 kg |