- In stock
Esperanza EHF005 Scirocco Circulating Fan 12'', chrom
Esperanza EHF005 Scirocco Circulating Fan 12'', chrom
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Protection class | II- degree of protection against electric shock |
| Type | Air circulator |
| Height adjustment | No |
| Number of speeds | 3 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Product colour | Chrome |
| Number of fan blades | 3 |
| Feet | Yes |
| Placement | Table |
| Overheat protection | Yes |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220 - 230 V |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power supply input frequency | 50 Hz |
| Fan diameter | 36 cm |
| Width | 400 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Blade length | 30 cm |
| Height | 380 mm |
| Quantity | 1 |
| Package type | Box |
| Set contents | Protective caps |
| Protective grille included | Y |
| Housing material | Chrome |
| Warnings | Do not use the blower or fan near water., Be especially careful when using the device in the presence of children., Do not obstruct air inlets and outlets while the appliance is in operation. |