- In stock
Esperanza EHF002WE, 16 '' standing fan, White and Gray
Esperanza EHF002WE, 16 '' standing fan, White and Gray










Esperanza EHF002WE, 16 '' standing fan, White and Gray
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Standing fan |
| Number of speeds | 3 |
| Product colour | White, Grey |
| Placement | Floor |
| Height adjustment | Yes |
| Feet | Yes |
| Vertical rotation angle | 0 - 90° |
| Number of blades | 3 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Housing material | Plastic, Metal |
| Cord length | 1.5 m |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220 - 230 V |
| Overheat protection | Yes |
| Weight | 2.6 kg |
| Fan diameter | 40 cm |
| Height | 1300 mm |