- In stock
Esperanza EHF001WB, 16 '' standing fan, White/Blue
Esperanza EHF001WB, 16 '' standing fan, White/Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Type | Standing fan |
| Tilt adjustment | Yes |
| Number of blades | 3 |
| Feet | Yes |
| Placement | Floor |
| Indication light | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| Vertical rotation angle | 0 - 90° |
| Number of speeds | 3 |
| Housing material | Plastic |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Overheat protection | Yes |
| Power source type | AC |
| AC input voltage | 220 - 230 V |
| Diameter | 40 cm |
| Warnings | Be especially careful when using the device in the presence of children., Do not obstruct air inlets and outlets while the appliance is in operation., Do not use the blower or fan near water. |