AEROCOOL PGS SATURN 12F ARGB 6P fan (120mm)
AEROCOOL PGS SATURN 12F ARGB 6P fan (120mm)




AEROCOOL PGS SATURN 12F ARGB 6P fan (120mm)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Fan connector | 6-pin |
| Product colour | Grey |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| Power consumption (typical) | 1.8 W |
| Rated current | 0.15 A |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
| Suitable for | Computer case |
| Maximum air pressure | 1.31 mmH2O |
| Compatible processor series | Not supported |
| Noise level (high speed) | 19.6 dB |
| Fan diameter | 12 cm |
| Bearing type | Hydraulic |
| Maximum airflow | 35.8 cfm |
| Type | Fan |
| Rotational speed (max) | 1000 RPM |
| Supported processor sockets | Not supported |
| Fan rated voltage | 12 V |
| Mean time to failure (MTTF) | 60000 h |