Activejet Selected KS-1065BPJ Air Cooler
Activejet Selected KS-1065BPJ Air Cooler
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE |
| Castor wheels | Yes |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Wireless |
| Water level indicator | Yes |
| Product type | Evaporation air conditioner |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Number of wheels | 4 wheel(s) |
| Handles quantity | 1 |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 65 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Remote control battery type | CR2025 |
| Number of remote control batteries | 1 |
| Weight | 8.6 kg |
| Noise level | 60.4 dB |
| Number of speeds | 3 |
| Water tank capacity | 10 L |
| Airflow | 125 m³/h |
| Air filter | Yes |
| Air speed | 3.57 m/s |
| Number of settings | 3 |
| Removable water tank | Yes |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Humidifier function | Yes |
| Thermal insulation class | II |
| Integrated timer | Yes |
| Number of ice packs | 2 |
| Cooling | Yes |
| Timer duration (minimum) | 1 h |
| Oscillation | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Quantity | 1 |
| Manual | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Remote control batteries included | Yes |
| Warnings | Do not block the ventilation openings., Use according to the user manual to avoid the risk of electric shock. |