MSI Katana 15 HX B14WFK-845NL 144Hz i7-14650HX 16GB 1SSD RTX5060 W11 Black
MSI Katana 15 HX B14WFK-845NL 144Hz i7-14650HX 16GB 1SSD RTX5060 W11 Black
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
2 - 5
business days
| Brand | MSI |
| Weight | 4.15 kg. |
| Depth | 0.49 m. |
| Width | 0.1 m. |
| Height | 0.312 m. |
| PC002 Processor | Intel Core i7-14650HX 16-Cores 1.6 GHz 30MB (up to 5.2 GHz with Turbo Boost) |
| PC003 RAM | 16GB DDR5 5600MHz |
| PC006 Videos | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB GDDR7 |
| PC007 Screen size | 15.6" Matte 1920 x 1080 Full HD IPS 144Hz |
| PC008 Hard disk volume | 1TB SSD M.2 PCIe Gen4 |
| PC010 Battery | 4 cell-75Wh |
| PC011 Operating system | Microsoft® Windows® 11 Home |
| Number of cores | 16 |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| RAM size | 16GB |
| RAM frequency | DDR5 5600MHz |
| HDD disk capacity | None |
| Hard drive type | SSD M.2 PCIe Gen4, SSD |
| Video card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Video card memory size | 8GB GDDR7, 8GB |
| Video card type | Nvidia GeForce |
| Drive type | None |
| Built-in microphone | There is |
| HDMI | There is |
| VGA | None |
| USB 3.0 | None |
| USB 2.0 | None |
| Memory card reader | None |
| Built-in camera | There is |
| Wi-Fi | Wi-Fi 6E(802.11ax) |
| Battery type | 4 cells - 75 Wh |
| Operating system type | Microsoft Windows 11 Home |
| PC013 Warranty | 2 years (for individuals) |
| Bluetooth | There is |
| Keyboard languages | ENG (with backlight) |
| Screen size | 15.6, 15" — 15.9" |
| Processor | Intel Core i7 |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Screen type | Matte IPS |
| PC012 Weight | 2.4 |
| Color | Black |
| Computer type | For games and multimedia |
| Housing material | Plastics |
| Model name | B14WFK-845NL |
| Included | No information |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| Guarantee for legal entities | 2 years |
| Processor model | i7-14650HX |
| Processor frequency | 1.6GHz |
| Cache | 30MB |
| Turbo boost function | Yes, up to 5.2 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor series | Core i7 |
| WiDi | None |
| Thunderbolt | None |
| Battery warranty | 1 year |
| USB 3.1 | None |
| Processor generation | 14 |
| Name | MSI Katana 15 HX B14WFK-845NL |
| USB Type-C | 1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort / Power Delivery 3.0), There is |
| SSD disk volume | 1TB, 1 - 1.9TB |
| Flash hard drive volume | None |
| M.2 slot | No information |
| Mini DisplayPort | None |
| RJ-45 | There is |
| DisplayPort | None |
| 4G | None |
| Size (WxHxD) | 35.9 x 2.62 x 25.5 |
| Maximum RAM size | 96GB |
| USB 3.2 | 3 pcs. |
| Fingerprint Reader | None |
| Keyboard backlight | There is |
| Keyboard language | ENGLISH |
| Series name | MSI Katana 15 HX |
| GeneralModel | MSI Katana 15 HX B14WFK |
| Width | 359 mm |
| Height | 26.2mm |
| Depth | 255mm |
| Battery capacity | 75Wh |
| Internal memory type | DDR5 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Touchscreen | None |