- New
HP Omen Transcend 14-fb0014no 14 120hz 155H 16GB 1SSD RTX4060 EN W11
HP Omen Transcend 14-fb0014no 14 120hz 155H 16GB 1SSD RTX4060 EN W11
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 10
business days
| Brand | HP |
| Weight | 2 kg. |
| Depth | 0.486 m. |
| Width | 0.102 m. |
| Height | 0.278 m. |
| Number of cores | 16 |
| Screen resolution | 2880x1800 |
| RAM size | 16GB |
| RAM frequency | 7467 MHz |
| HDD disk capacity | None |
| Hard drive type | SSD, SSD |
| Video card model | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Video card memory size | 8GB GDDR6, 8GB |
| Video card type | Nvidia GeForce |
| Drive type | None |
| Built-in microphone | There is |
| HDMI | There is |
| VGA | None |
| USB 3.0 | None |
| USB 2.0 | None |
| Memory card reader | None |
| Built-in camera | There is |
| Wi-Fi | There is |
| Battery type | Li-Poly |
| Operating system type | Microsoft Windows 11 Home |
| Bluetooth | There is |
| Keyboard languages | ENG (with backlight) |
| Screen size | 14, 14" — 14.9" |
| Processor | Intel Core i7-7700HQ |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Screen type | OLED |
| PC012 Weight | 1.63 |
| Color | Black |
| Computer type | For games and multimedia |
| Housing material | Metal (aluminum) |
| Model name | 9Y2F3EA#UUW |
| Included | No information |
| Guarantee for individuals | 2 years |
| Guarantee for legal entities | 1 year |
| Processor model | 155H |
| Processor frequency | E-Core 0.9 GHz P-Core 1.4 GHz L-Core 0.7 GHz |
| Cache | 24MB |
| Turbo boost function | Yes, up to 4.8 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor series | Core Ultra 7 |
| WiDi | None |
| Thunderbolt | 1 |
| Battery warranty | 1 year |
| USB 3.1 | None |
| Processor generation | None |
| USB Type-C | None, None |
| SSD disk volume | 1TB, 1 - 1.9TB |
| Flash hard drive volume | None |
| M.2 slot | No information |
| Mini DisplayPort | None |
| RJ-45 | None |
| DisplayPort | None |
| 4G | None |
| Size (WxHxD) | 31.3 x 1.69 x 23.3 |
| Maximum RAM size | No information |
| USB 3.2 | 2 pcs. |
| Fingerprint Reader | None |
| Keyboard lighting | There is |
| Keyboard language | ENGLISH |
| Series name | HP Omen |
| USB 4 | None |
| Width | 313 mm |
| Height | 16.9mm |
| Depth | 233 mm |
| Battery capacity | 71 watt-hours |
| Battery technology | Lithium polymer (LiPo) |
| Internal memory type | LPDDR5x |
| Bluetooth version | 5.4 |
| AI technologies | AI Ready PC |
| Touchscreen | None |