DELL OptiPlex 5060 Micro i5-8500T 16GB 256GB SSD micro SFF Win11pro Used
DELL OptiPlex 5060 Micro i5-8500T 16GB 256GB SSD micro SFF Win11pro Used
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor generation | 8th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor threads | 6 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | i5-8500T |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 6 |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| System bus rate | 8 GT/s |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Chassis type | microSFF |
| Product colour | Black |
| Power supply | 90 W |
| Weight | 1.18 kg |
| Depth | 178 mm |
| Height | 182 mm |
| Width | 36 mm |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s, 10, 100 |
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q370 |
| Audio chip | Realtek ALC3234 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 256 GB |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| On/off button | Yes |
| Microphone in | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| PowerShare | Yes |
| DVI port | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Number of USB ports with PowerShare support | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Specific features | Computer used, tested, possible scratches on the case, efficient and ready to use, Pre-installed system on the drive, Windows 11 Pro 64bit for Dell computers |
| Warnings | The product contains electronic components which may be hazardous to the environment - dispose of in accordance with local regulations., Before working with the product, make sure that all electrical connections are properly made to avoid the risk of electric shock., Avoid contact with internal computer components, they can be potentially harmful or irritating. |