- In stock
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base power | 120 W |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 24 |
| Processor cores | 12 |
| Processor model | 9900X |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor frequency | 4.4 GHz |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| CUDA | Yes |
| NVIDIA GameWorks VR | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Discrete graphics card | Yes |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| AMD FreeSync | Yes |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board graphics card cores | 2 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Non-ECC | Yes |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Internal memory | 32 GB |
| Product colour | Black |
| RGB backlighting | Yes |
| Housing material | Metal, Plastic, Tempered glass |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Viewing window | Yes |
| Water cooling system | Yes |
| Chassis type | Midi Tower |
| Refurbished | No |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| VESA mounting | No |
| Power supply | 1000 W |
| Power supply input voltage | 100-240 V |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Weight | 15 kg |
| Height | 486 mm |
| Width | 228 mm |
| Depth | 489 mm |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s, 100, 2500 Mbit/s, 10 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Internal components | ASUS TUF Gaming B650M-PLUS WIFI / NVIDIA GeForce RTX 5090 / WD Blue SN5100 / ENDORFY Arx 700 ARGB |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Powered by | ENDORFY |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Keyboard included | No |
| Mouse included | No |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Display included | No |
| Bundled software | Bitdefender Internet Security |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Operating system architecture | 64-bit |
| SSD interface | PCI Express |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Total HDDs capacity | 0 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| HDD capacity | 0 GB |
| SSD capacity | 2 TB |
| Number of storage drives installed | 1 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Card reader integrated | No |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Storage media | SSD |
| DC-in jack | No |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Number of rear audio ports | 5 |
| Intel® Thunderbolt 5 | No |
| Number of front audio ports | 1 |
| Number of rear USB ports | 8 |
| Line-in | Yes |
| Number of front USB ports | 3 |
| Line-out | Yes |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Fiber NIC port (Flex I/O) | No |
| Headphone outputs | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Special features | The specification and description are for illustrative purposes only. |
| Built-in microphone | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warnings | Do not open the computer case without disconnecting it from the power source., Avoid contact with water or other liquids., If the battery is damaged or spilled, avoid contact with the material and contact service immediately. |