-
−2%
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor cache | 96 MB |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor frequency | 4.7 GHz |
| Processor cache type | L3 |
| Processor base power | 120 W |
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | AMD |
| NVIDIA GameWorks VR | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Discrete graphics card memory | 32 GB |
| CUDA | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card cores | 2 |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| Discrete graphics card | Yes |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| AMD FreeSync | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 192 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Product colour | Black |
| RGB backlighting | Yes |
| VESA mounting | No |
| Water cooling system | Yes |
| Housing material | Metal, Plastic, Tempered glass |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Chassis type | Midi Tower |
| Viewing window | Yes |
| Refurbished | No |
| Power supply | 1000 W |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply input voltage | 100-240 V |
| Weight | 15 kg |
| Depth | 450 mm |
| Width | 285 mm |
| Height | 446 mm |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10, 1000 Mbit/s, 2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Internal components | ASUS TUF Gaming B650M-PLUS WIFI / NVIDIA GeForce RTX 5090 / WD Black SN7100 / ASUS TUF Gaming GT502 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Powered by | ASUS |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | No |
| Display included | No |
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 2 |
| Bundled software | Bitdefender Internet Security |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Total HDDs capacity | 0 GB |
| HDD capacity | 0 GB |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 2 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Number of storage drives supported | 6 |
| NVMe | Yes |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Card reader integrated | No |
| SSD interface | PCI Express |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| DVI port | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Number of front audio ports | 1 |
| DisplayPorts quantity | 4 |
| DC-in jack | No |
| Number of rear audio ports | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| S/PDIF out port | Yes |
| Number of rear USB ports | 8 |
| Intel® Thunderbolt 5 | No |
| Intel® Thunderbolt 4 | No |
| Number of front USB ports | 3 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Line-out | Yes |
| Fiber NIC port (Flex I/O) | No |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Special features | The specification and description are for illustrative purposes only. |
| Built-in microphone | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warnings | If the battery is damaged or spilled, avoid contact with the material and contact service immediately., Do not open the computer case without disconnecting it from the power source., Avoid contact with water or other liquids. |