Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
7 - 11
business days
| Processor model | 7500F |
| Processor frequency | 3.7 GHz |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 5 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor base power | 65 W |
| NVIDIA GameWorks VR | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Discrete graphics card model | Intel Arc B580 |
| CUDA | No |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Discrete graphics card | Yes |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| On-board graphics card | No |
| Discrete GPU manufacturer | Intel |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | No |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Chassis type | Midi Tower |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| Water cooling system | No |
| Viewing window | Yes |
| Refurbished | No |
| Housing material | Metal, Plastic, Tempered glass |
| RGB backlighting | Yes |
| Power supply | 600 W |
| Power supply input voltage | 100-240 V |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Weight | 10 kg |
| Width | 228 mm |
| Height | 486 mm |
| Depth | 429 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s, 2500 Mbit/s, 10, 100 |
| Antenna type | 2x2 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| LAN controller | Realtek RTL8125-BG |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11b, Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Internal components | MSI B650M GAMING PLUS WIFI / Intel ARC B580 / WD Blue SN5100 / ENDORFY Arx 500 ARGB |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Audio chip | Realtek ALC897 |
| Motherboard chipset | AMD B650 |
| Powered by | ENDORFY |
| Product type | PC |
| Market positioning | Gaming |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| Display included | No |
| Mouse included | No |
| Keyboard included | No |
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Bundled software | Bitdefender Internet Security |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Intel® Optane™ Memory module installed | No |
| Number of storage drives supported | 6 |
| Card reader integrated | No |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Number of storage drives installed | 1 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Storage media | SSD |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| Combo headphone/mic port | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | No |
| S/PDIF out port | No |
| Line-out | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Line-in | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| Number of rear USB ports | 8 |
| Fiber NIC port (Flex I/O) | No |
| Number of front audio ports | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | No |
| Number of rear audio ports | 3 |
| Intel® Thunderbolt 5 | No |
| Number of front USB ports | 3 |
| Special features | The specification and description are for illustrative purposes only. |
| TV tuner integrated | No |
| Built-in microphone | No |
| Warnings | Do not open the appliance housing without the appropriate tools and technical knowledge., Dispose of used electronic devices at specialised disposal facilities., Ensure the unit is switched off and disconnected from the power source before carrying out any maintenance. |