- In stock
-
−1%
Western Digital Black SN7100 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
Western Digital Black SN7100 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Read speed | 7250 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |
| Random write (4KB) | 1400 IOPS |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | PC/Game console |
| Random read (4KB) | 1000 IOPS |
| NVMe | Yes |
| Write speed | 6900 MB/s |
| SSD form factor | M.2 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Depth | 80 mm |
| Weight | 5.8 g |
| Height | 1.14 mm |
| Width | 22 mm |