Western Digital Red WD260KFGX internal hard drive 3.5" 26 TB Serial ATA III
Western Digital Red WD260KFGX internal hard drive 3.5" 26 TB Serial ATA III
Guarantee
60 month
Delivery from Lithuania in
3 - 7
business days
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD capacity | 26 TB |
| Type | HDD |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Component for | NAS |
| HDD size | 3.5" |
| HDD average transfer rate | 272 MB/s |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| Hot-swap | No |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 26.1 mm |
| Height | 147 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 690 g |
| Warnings | Do not open or disassemble., Do not drop and avoid strong impacts., Do not expose to high temperatures or moisture. |