-
−8%
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 2 TB
Western Digital Red WD ™ SA500 SATA SSD M.2 2280 POWERED BY SANDISK 2 TB
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | FCC, UL, TUV, KC, BSMI, VCCI |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | PC/Laptop |
| Read speed | 560 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Write speed | 530 MB/s |
| Memory type | 3D NAND |
| SSD capacity | 2 TB |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| TBW rating | 1300 |
| NVMe | No |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Mean time between failures (MTBF) | 1750000 h |
| Power consumption (sleep) | 0.012 W |
| Power consumption (write) | 3.8 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (read) | 3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Non-operating vibration | 4.9 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 5 G |
| Height | 2.38 mm |
| Weight | 7 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures., Protect against moisture. |