- In stock
-
−21%
Western Digital Blue SA510 1 TB 2.5" Serial ATA III
Western Digital Blue SA510 1 TB 2.5" Serial ATA III
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hardware encryption | No |
| TBW rating | 400 |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random read (4KB) | 90000 IOPS |
| Random write (4KB) | 82000 IOPS |
| NVMe | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Read speed | 560 MB/s |
| Mean time between failures (MTBF) | 17500000 h |
| SSD capacity | 1 TB |
| Component for | PC/Laptop |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 85 °C |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 34.6 g |
| Depth | 100.2 mm |
| Height | 7 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Warnings | Protect against moisture., Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures. |