WD Blue 2TB 3.5" SATA HDD WD20EARZ
WD Blue 2TB 3.5" SATA HDD WD20EARZ


WD Blue 2TB 3.5" SATA HDD WD20EARZ
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| HDD size | 3.5" |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Baud rate | 180 MB/s |
| Type | HDD |
| Product colour | Blue |
| Recording technology | CMR |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Interface | SATA III |
| HDD capacity | 2 TB |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight | 450 g |
| Depth | 147 mm |
| Height | 26.1 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Power requirements | 12/5 VDC |
| Acoustic pressure emissions | 21 dB |