UNITEK S1206A SolidForce USB-C to PCIe/NVMe M.2 SSD 10Gbps Dual Bay Enclosure with Offline Clone
UNITEK S1206A SolidForce USB-C to PCIe/NVMe M.2 SSD 10Gbps Dual Bay Enclosure with Offline Clone
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| UASP support | Yes |
| Plug and Play | Y |
| Housing material | Aluminium |
| Operating indicator | Yes |
| Product colour | Grey |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| TRIM support | Yes |
| Width | 77 mm |
| Depth | 143 mm |
| Height | 17.5 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Warnings | Do not dismantle the housing without the proper tools and technical knowledge., Do not store or use the unit near heat sources. |
| SSD form factor | M.2 |
| Pockets quantity | 2 pockets |
| NVMe | Yes |
| Interface | M.2 PCIe NVMe gen 3 x4 (M key) |
| Power supply included | Yes |
| Output current | 2 A |
| USB powered | No |
| Input voltage | 12 V |