Ubiquiti UniFi Pro XG 48 PoE Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey
Ubiquiti UniFi Pro XG 48 PoE Managed L3 10G Ethernet (100/1000/10000) Power over Ethernet (PoE) 1U Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 7
business days
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Housing material | SGCC |
| Stackable | Yes |
| Reset button | Yes |
| Product colour | Grey |
| Backlight display | Yes |
| Display type | LCM |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 1280 W |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC/DC |
| IGMP snooping | Yes |
| DHCP features | DHCPv6 snooping, DHCP guarding, DHCP relay, DHCP server |
| Loop protection | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 256 |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Weight | 8.7 kg |
| Width | 442 mm |
| Depth | 480 mm |
| Height | 44 mm |
| Virtual LAN features | Voice VLAN, Interface-based VLAN |
| Port mirroring | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | Yes |
| Number of VLANs | 1000 |
| Flow control support | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| IPv4 routes | 256000 |
| Rack mount kit | Yes |
| Cables included | Power |
| Compliance certificates | Industry Canada (IC), CE, Federal Communications Commission (FCC), National Defense Authorization Act (NDAA) |
| Power connector | AC/DC |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| SFP28 ports quantity | 4 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 32 |
| Switching capacity | 920 Gbit/s |
| Forwarding rate | 684 Mpps |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| MAC address table | 128000 entries |
| Jumbo frames support | Yes |
| Throughput | 460 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 1080 W |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | PoE+++ |
| Multicast support | Yes |