-
−5%
TP-LINK USB Type-C to RJ45 Gigabit Ethernet Network Adapter
TP-LINK USB Type-C to RJ45 Gigabit Ethernet Network Adapter
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Plug and Play | Yes |
| Chipset | Realtek RTL8153 |
| Internal | No |
| Product colour | White |
| Component for | PC |
| LED indicators | Yes |
| USB powered | Yes |
| Width | 71 mm |
| Height | 16.2 mm |
| Depth | 26 mm |
| Weight | 20 g |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 100, 10, 1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Enterprise, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Home x64, Windows 8 x64, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10, Windows 8.1 Enterprise, Windows 10 x64, Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 x64, Windows 8, Windows 11 Home, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 11, Windows 7 Professional x64, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Pro, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7 |
| Quick installation guide | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Interface | Ethernet |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | USB |
| USB connector form factor | Straight |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Do not open the housing of the appliance., Keep out of the reach of children., The device is not waterproof - avoid contact with water. |