TP-Link TL-WN722N network card WLAN 150 Mbit/s
TP-Link TL-WN722N network card WLAN 150 Mbit/s
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Internal | No |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna | Yes |
| Transmitting power (FCC) | 27 dBm |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Product colour | Black, White |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| WPS push button | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Transmitting power (CE) | 20 dBm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Height | 11 mm |
| Depth | 26 mm |
| Width | 93.5 mm |
| Maximum data transfer rate | 150 Mbit/s |
| WLAN data transfer rates supported | 54, 150 Mbit/s, 11 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Frequency range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Modulation | DQPSK, CCK, DBPSK, 16-QAM, OFDM, 64-QAM |
| Security algorithms | WMM, 64-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK, 128-bit WEP |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Pro x64, Windows 8 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 7, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Enterprise x64, Windows 10 Education x64, Windows XP Home x64, Windows 8.1, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8 Pro x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Starter, Windows 10 IoT Enterprise, Windows XP Professional x64, Windows 10 Home x64, Windows 8, Windows 7 Professional x64, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Home Basic x64, Windows XP Home, Windows 10 Home, Windows 7 Starter x64, Windows 10, Windows 10 IOT Core, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 7 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Ultimate, Windows 8 x64, Windows 10 Education, Windows XP Professional, Windows XP, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Cables included | USB |
| Resource CD | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Interface | WLAN |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Warnings | Do not disassemble or modify the device to avoid damage or electric shock., Protect the device from moisture and extreme temperatures. |
| Sustainability compliance | Yes |