TP-Link AX1800 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2 PCIe Adapter
TP-Link AX1800 Wi-Fi 6 Bluetooth 5.2 PCIe Adapter
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Internal | Yes |
| Transmitting power (FCC) | 27 dBm |
| Antenna | Yes |
| Transmitting power (CE) | 23 dBm |
| Plug and Play | Yes |
| Antenna design | External |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Product colour | Black |
| Component for | PC/Server |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 120.8 mm |
| Height | 20.9 mm |
| Depth | 78.5 mm |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11a |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Networking standards | IEEE 802.11b, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11a |
| WLAN data transfer rates supported | 1200 Mbit/s, 11, 54, 867 Mbit/s, 574, 300 Mbit/s |
| Modulation | OFDM, 256-QAM, DBPSK, 16-QAM, CCK, 1024-QAM, DQPSK, 64-QAM |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA3, 128-bit WEP, 802.1x RADIUS, WPA, 64-bit WEP, WPA2, WPA2-PSK |
| Maximum data transfer rate | 1800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Home x64, Windows 10 Education x64, Windows 11 Enterprise x64, Windows 10 Pro x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Quick installation guide | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wireless |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Do not expose to high temperatures., Avoid contact with water or moisture. |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |