-
−3%
Silicon Power PC60 256 GB USB Type-C 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Black
Silicon Power PC60 256 GB USB Type-C 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Black
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compliance certificates | RoHS, Federal Communications Commission (FCC), KCC, BSMI, CE |
| Windows operating systems supported | Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Protection features | Bump resistant, Drop proof |
| Product colour | Black |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.3 Panther, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.7.5 Lion, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Hardware encryption | Yes |
| Password protection | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Height | 11.2 mm |
| Weight | 46 g |
| Depth | 80 mm |
| Width | 80 mm |
| USB connector | USB Type-C |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Wi-Fi | No |
| Warnings | The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste., Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., Avoid contact with water and moisture. |
| SSD capacity | 256 GB |
| Memory type | 3D NAND |
| Read speed | 540 MB/s |
| NVMe | No |
| Write speed | 500 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Sustainability compliance | Yes |