Silicon Power Armor A30 external hard drive 1 TB White
Product reference:
6-SP010TBPHDA30S3W
Silicon Power Armor A30 external hard drive 1 TB White
Silicon Power Armor A30 external hard drive 1 TB White
Product reference:
6-SP010TBPHDA30S3W
Silicon Power Armor A30 external hard drive 1 TB White
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Certification | CE/FCC/BSMI/Green dot/WEEE/RoHS/KCC/RCM |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Product colour | White |
| Protection features | Scratch resistant, Shock resistant |
| Housing material | Plastic, Rubber |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Windows operating systems supported | Windows XP Home, Windows 8, Windows 10, Windows XP Professional x64, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows 8.1, Windows Vista, Windows 7 |
| LED indicators | Yes |
| Bus powered | USB |
| Weight | 181 g |
| Width | 134 mm |
| Depth | 87.5 mm |
| Height | 18.6 mm |
| Thunderbolt technology | No |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| USB connector | USB Type-A |
| Output voltage | 5 V |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Type | HDD |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order