- In stock
-
−5%
Seagate SkyHawk AI internal hard drive 10 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III (ST10000VE001)
Seagate SkyHawk AI internal hard drive 10 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III (ST10000VE001)
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| HDD average transfer rate | 255 MB/s |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD capacity | 10 TB |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| SMART technology | Yes |
| Component for | Surveillance system |
| Recording technology | CMR |
| Type | HDD |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Workload rate limit | 550 TB/year |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Power consumption (standby) | 1 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Power consumption (idle) | 7.4 W |
| Power consumption (typical) | 9 W |
| Start-up current | 2 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Depth | 147 mm |
| Width | 101.8 mm |
| Weight | 720 g |
| Height | 26.1 mm |
| Maximum number of cameras supported | 64 |