Seagate Barracuda ST2000DM008 internal hard drive 2 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
Seagate Barracuda ST2000DM008 internal hard drive 2 TB 7200 RPM 256 MB 3.5" Serial ATA III
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| Type | HDD |
| Bytes per sector | 4096 |
| HDD number of heads | 2 |
| Start/stop cycles | 600000 |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Average latency | 6 ms |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | PC |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Start-up current | 2 A |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Non-operating vibration | 3 G |
| Operating shock | 80 G |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Non-operating shock | 350 G |
| Operating vibration | 0.25 G |
| Height | 20.2 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 147 mm |
| Weight | 415 g |
| Compliance certificates | RoHS |
| Drive ready time | 8 s |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Warnings | Do not open or disassemble., Do not drop and avoid strong impacts., Do not expose to high temperatures or moisture. |