- In stock
-
−39%
Seagate BarraCuda internal hard drive 2 TB 5400 RPM 128 MB 2.5" Serial ATA III (ST2000LM015)
Seagate BarraCuda internal hard drive 2 TB 5400 RPM 128 MB 2.5" Serial ATA III (ST2000LM015)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Bytes per sector | 4096 |
| Interface | Serial ATA III |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 2 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Type | HDD |
| HDD sustained transfer rate | 140 MiB/s |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Average latency | 5.6 ms |
| Recording technology | SMR |
| Power consumption (read) | 1.7 W |
| Start-up current | 1 A |
| Power consumption (idle) | 0.5 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Power consumption (write) | 1.8 W |
| Non-operating shock | 1000 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 400 G |
| Width | 69.8 mm |
| Weight | 90 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100.3 mm |