Samsung MU-PE1T0R 1000 GB Blue
Samsung MU-PE1T0R 1000 GB Blue
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE, BSMI, KC, VCCI, C-tick, FCC, IC, UL, TUV, CB, EAC, UKCA, BIS |
| Housing material | Rubber |
| Protection features | Water resistant, Dust resistant |
| Product colour | Blue |
| Compliance certificates | UKCA, BIS, TÜV mark, VCCI, C-TICK, RoHS, CE, CB, EAC, UL, BSMI, KC |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Password protection | Yes |
| Weight | 98 g |
| Height | 88 mm |
| Depth | 13 mm |
| Width | 59 mm |
| USB connector | USB Type-C |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Warnings | Do not open the drive enclosure or attempt to repair it yourself., The product contains electronic components that may be hazardous to the environment. Do not dispose of in normal waste., Avoid contact with water and moisture. |
| Read speed | 1050 MB/s |
| NVMe | Yes |
| Write speed | 1000 MB/s |
| SSD capacity | 1 TB |