PNY CS2230 500 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe 3D NAND
PNY CS2230 500 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe 3D NAND







PNY CS2230 500 GB M.2 PCI Express 3.0 NVMe 3D NAND
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Read speed | 3300 MB/s |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| ECC | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| End-to-End Data Protection | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 500 GB |
| Write speed | 2500 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| NVMe version | 1.4 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Depth | 22 mm |
| Width | 80 mm |
| Weight | 6.6 g |
| Height | 4 mm |