-
−43%
PNY CS2140 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NAND
PNY CS2140 1 TB M.2 PCI Express 4.0 NVMe 3D NAND
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | BSMI, CE, FCC, KCC, VCCI |
| Write speed | 3200 MB/s |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe version | 1.4 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Component for | PC/Laptop |
| Read speed | 3600 MB/s |
| TRIM support | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Memory type | 3D NAND |
| Hardware encryption | Yes |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Weight | 6.6 g |
| Height | 4 mm |
| Compliance certificates | RoHS, REACH |