Patriot Memory VP4300 Lite M.2 1 TB PCI Express 4.0 NVMe (VP4300L1TBM28H)
Patriot Memory VP4300 Lite M.2 1 TB PCI Express 4.0 NVMe (VP4300L1TBM28H)
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Certification | CE/FCC/UKCA/BSMI/RoHS |
| Compatible products | PlayStation 5 |
| SSD form factor | M.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 8, Windows 7, Windows 11, Windows 10, Windows 8.1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Sequential read speed (CDM) | 7400 MB/s |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Write speed | 6400 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC/Game console |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| NVMe version | 2.0 |
| Sequential write speed (CDM) | 6400 MB/s |
| Read speed | 7400 MB/s |
| TBW rating | 800 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Height | 3.8 mm |
| Weight | 9 g |
| Width | 22 mm |
| Depth | 80 mm |
| Cooling type | Heatsink |
| Warnings | Do not disassemble the unit yourself., Do not expose to high temperatures., Protect against moisture. |