- In stock
Patriot Memory P300 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 NVMe
Patriot Memory P300 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 NVMe
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| TBW rating | 320 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/Laptop |
| Sequential write speed (ATTO) | 1.65 MB/s |
| Random read (4KB) | 290000 IOPS |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe version | 1.3 |
| Sequential read speed (CDM) | 2.1 MB/s |
| Sequential write speed (CDM) | 1.65 MB/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Sequential read speed (ATTO) | 2.1 MB/s |
| Random write (4KB) | 260000 IOPS |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| Power consumption (idle) | 2.38 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight | 9 g |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |