Palit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Palit GeForce RTX 5060 Dual NVIDIA 8 GB GDDR7
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Graphics processor family | NVIDIA |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 3840 |
| Processor frequency | 2280 MHz |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Processor boost clock speed | 2497 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Memory bandwidth (max) | 448 GB/s |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| Product colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Illumination colour | Multi |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Illumination | Yes |
| Number of slots | 2 |
| Fan diameter | 9.5 cm |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Power consumption (max) | 145 W |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Depth | 40.1 mm |
| Height | 126.3 mm |
| Length | 262.1 mm |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP | Yes |
| DirectX version | 12 Ultimate |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA Ansel | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 3 |