-
−11%
MSI S78-440L1D0-P83 internal solid state drive M.2 1 TB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
MSI S78-440L1D0-P83 internal solid state drive M.2 1 TB PCI Express 4.0 3D NAND NVMe
Guarantee
60 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Warranty period | 5 year(s) |
| SSD form factor | M.2 |
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D NAND |
| Write speed | 3200 MB/s |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1 TB |
| Component for | PC |
| Random write (4KB) | 750000 IOPS |
| Read speed | 5000 MB/s |
| TBW rating | 250 |
| Random read (4KB) | 630000 IOPS |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Height | 2.15 mm |
| Width | 80 mm |
| Depth | 22 mm |