- In stock
Mercusys AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapter
Mercusys AXE5400 Wi-Fi 6E Bluetooth 5.2 PCIe Adapter
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Component for | PC |
| Product colour | Black |
| Internal | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Width | 226.3 mm |
| Depth | 120.8 mm |
| Height | 21.5 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| WLAN data transfer rates supported | 574, 2402 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5400 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ax |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Bluetooth header cable | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | WLAN / Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |