Lexar NQ100 1.92 TB 2.5" Serial ATA III
Lexar NQ100 1.92 TB 2.5" Serial ATA III


Lexar NQ100 1.92 TB 2.5" Serial ATA III
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| SSD form factor | 2.5" |
| TBW rating | 672 |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Interface | Serial ATA III |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.32 |
| Component for | PC/Laptop |
| Read speed | 550 MB/s |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Vibration resistance | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Height | 100.2 mm |
| Depth | 7 mm |
| Weight | 34 g |
| Width | 69.8 mm |