-
−4%
Lexar NM620 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 3D TLC NAND NVMe
Lexar NM620 M.2 1000 GB PCI Express 3.0 3D TLC NAND NVMe
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| NVMe | Yes |
| Write speed | 3000 MB/s |
| TBW rating | 500 |
| Random read (4KB) | 300000 IOPS |
| Random write (4KB) | 256000 IOPS |
| Read speed | 3300 MB/s |
| Protection features | Vibration proof, Shock resistant |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe version | 1.4 |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Component for | PC |
| Market segment | Mobile |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Vibration resistance | 20 G |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.25 mm |