Lanberg NC-3000-WI network card WLAN 3000 Mbit/s
Lanberg NC-3000-WI network card WLAN 3000 Mbit/s
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Antenna | Yes |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Chipset | Mediatek MTK7921AU |
| Antenna type | 1x1 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Internal | No |
| Antenna design | Internal |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
| Depth | 940 mm |
| Height | 160 mm |
| Width | 370 mm |
| Weight | 211 g |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Frequency range | 2.4 - 6 GHz |
| Security algorithms | WPA2-PSK, 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA3 |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11b, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11a |
| Modulation | CCK, OFDM, 256-QAM, DBPSK, DQPSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
| Windows operating systems supported | Windows 11, Windows 10 |
| Linux operating systems supported | Linux Kernel 5.14 |
| Packaging content | Magnetic stand with a cable length of 1.2m |
| Cables included | USB |
| Interface | WLAN |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Host interface | USB Type-A/USB Type-C |
| Connectivity technology | Wireless |