KRUX External DVD Optical Drive
KRUX External DVD Optical Drive
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Type | External |
| Device type | Portable |
| Interface type | USB 2.0 |
| Product colour | Black |
| Disc loading type | Tray |
| Width | 142 mm |
| Height | 18 mm |
| Depth | 142 mm |
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows 7, Windows 10, Windows 98, Windows XP, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS 8.6 |
| Optical drive type | DVD |
| Purpose | CD / DVD recording / playback |
| Mean time between failures (MTBF) | 60000 h |
| Disc types supported | DVD-R, DVD-RW, CD, DVD-R DL, CD-ROM, DVD-ROM, CD-R, CD-DA, CD-RW, DVD+R |
| Plug and Play | Y |
| M-DISC supported | Yes |
| Quantity | 1 |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
| CD-ROM drive average random access time | 140 ms |
| Read speed, media | 24x |
| CD write speed | 24x |
| Multi session | Yes |