Gigabyte GeForce RTX 5070 AORUS MASTER 12GB
Gigabyte GeForce RTX 5070 AORUS MASTER 12GB
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2512 MHz |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Length | 317 mm |
| Height | 64 mm |
| Depth | 136 mm |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| DirectX version | 12.0 |
| Cables included | Power |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |