- In stock
-
−1%
GIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR7
GIGABYTE GeForce RTX 5060 EAGLE OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR7
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| CUDA cores | 3840 |
| Processor frequency | 2550 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Product colour | Black |
| Number of slots | 2 |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Thermal Design Power (TDP) | 109 W |
| Minimum system power supply | 450 W |
| Height | 120 mm |
| Weight | 540 g |
| Depth | 40 mm |
| Length | 208 mm |
| DirectX version | 12.0 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |