-
−5%
GIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR6, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 2 x DP, 2 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N5050WF2OC-8GD
GIGABYTE GeForce RTX 5050 WINDFORCE OC 8G Graphics Card - 8GB GDDR6, 128bit, PCI-E 5.0, 2587MHz Core Clock, 2 x DP, 2 x HDMI, NVIDIA DLSS 4, GV-N5050WF2OC-8GD
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| CUDA | Yes |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2587 MHz |
| CUDA cores | 2560 |
| Graphics processor | GeForce RTX 5050 |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory clock speed | 20000 MHz |
| Product colour | Black |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Cooling type | Active |
| Number of slots | 2 |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 2X |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Minimum system power supply | 550 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 94 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| Weight | 500 g |
| Depth | 40 mm |
| Height | 116 mm |
| Length | 199 mm |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI version | 2.1b |
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |